در دهمین و آخرین جلسه شورای برنامه ریزی و توسعه استان فارس در سال 1396 انجام گرفت؛ ارائه گزارش بخش دوم طرح آمایش استان فارس

دهمین جلسه شوراي برنامه ريزي و توسعه استان فارس در سال 1396 به رياست مهندس تبادار استاندار فارس در روز شنبه مورخ 96/12/26 برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان فارس، در اين جلسه که آخرین جلسه شورای برنامه ریزی و توسعه استان فارس در سال 1396 بود، استاندار فارس ضمن تشکر از دبیر شورا و مشاور برنامه آمایش استان فارس به دلیل تلاش چندین ساله برای تهیه برنامه آمایش استان از سال 1393 با بهره مندی از توان تمامی گروه های ذینفع و استفاده از ظرفیت های فکری نخبگان استانی و  فارسی مقیم در تهران و بهره گیری از خدمات مشاوره ای آنها، گفت: تهیه سند آمایش کار بزرگی است که سال‌ها همگان آرزوی آن را داشتند.

مهندس تبادار افزود: طرح آمایش می‌تواند سند مهمی برای رسیدن استان به اهداف بزرگ باشد و سه مقوله‌ی فضا، فعالیت و چگونگی ترکیب این دو، جایگاه برجسته‌ی آمایش را مشخص می‌کند.

وی با بیان اینکه سند آمایش سرزمین قطعاً یک راهکار مناسب برای اداره بهتر مملکت خواهد بود و در این راستا متولیان تهیه این سند باید برای مدیران دستگاه‌ها تکلیف ایجاد کنند، اظهار داشت: متولیان سند آمایش استان فارس برای تنظیم این سند مهم و حیاتی منتظر آمار و اطلاعات دستگاه‌ها نمانند، بلکه خود برای سازمان‌ها ایجاد تکلیف کرده و ضمن یادآور شدن داشته ها و ظرفیتهای موجود استان در تمام زمینه ها ، بزنگاه‌هایی که در آن غفلت ایجاد شده و باید پس ‌از آن توجه خود را به آن معطوف کنیم را به مدیران یادآور شوند.

رئیس شورای برنامه ریزی و توسعه استان فارس ضمن تاکید بر اهمیت بسیار زیاد سند آمایش و  این که سند آمایش سرزمین باید مرتب مورد چالش و مباحثه قرار گیرد تا با چکش‌کاری مناسب، تبدیل به یک سند کامل و جامع شود، تصریح کرد: اگر چه نمی‌توان انتظار داشت که هیچ نقصی در طرح تهیه شده مشاهده نشود ولی انتظار از سند آمایش استان این است که نقاط قوت و ضعف استان را به ‌صورت علمی، دقیق و کارشناسانه بیان کند تا پس‌ از آن پروژه‌ها برای رسیدن به اهداف عالی تعریف شود.

مهندس تبادار با اشاره به برخی مشکلات موجود در این طرح، خاطر نشان ساخت: نگاه مشاور در این طرح به جای متکی شدن به اطلاعات مدیران، می بایست نگاهی فعال‌تر باشد، مشاور بايد دغدغه منابع مالي سند طرح آمايش را كمتر داشته باشد و تكليف جامع مديران را تبيين نماید، برای همه‌ی اعضای شورای برنامه ریزی و توسعه استان تعیین تکلیف کند و پتانسیل‌های پهنه‌های مختلف سرزمینی که مسئولان از آن غافل شده اند را به آن‌ها یادآوری نماید.

وی در عین حال یادآور شد: طرح آمايش استان فارس به عنوان يك سند بالادستي و نقشه راه بايد توسط همه مديران مورد سئوال و پرسشهاي فراوان قرار گيرد و در جلسات متعدد با حضور مشاور طرح ، مسئولين و نخبگان به بحث گذاشته شود تا خروجي كار ، سندي جامع و پاسخگو به همه ظرفيت هاي استان باشد.

نماینده عالی دولت در استان فارس در ادامه تاکید کرد: اگر مشاور طرح بتواند فراتر از طرح آمایش استانی، طرح آمایش منطقه‌ای را ارائه دهد با این کار زمینه‌ی تعامل با سایر استان‌های همجوار هم فراهم خواهد شد.

مهندس تبادار در بخش پایانی سخنانش، ضمن تشکر از همراهی و کوشش همکاران شورای برنامه ریزی و توسعه استان فارس در سال 1396 به دلیل تلاش جدی در ارائه راهکارهای مناسب به منظور ارتقای کیفی مصوبات و خروجی جلسات شورا ، قدردانی و سپاسگزاری نمود.

رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان و دبیر شورای برنامه ریزی و توسعه استان فارس نیز در این جلسه گزارشی جامع از وضعیت پیشرفت فیزیکی طرح آمایش استان فارس ارائه داد.

ارائه توضیحات در خصوص خلاصه گزارش بخش اول طرح آمایش استان فارس توسط دکتر سید حمیدرضا طبیبی رئیس گروه آمایش ، برنامه ریزی و بهره وری سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان فارس، ارائه گزارش در خصوص بخش دوم طرح آمایش استان توسط دکتر محمدی مدیر طرح آمایش استان فارس از مهندسین مشاور مآب و ارائه گزارش در خصوص بخش دوم طرح آمایش استان (سازمان فضایی استان فارس در افق طرح ) توسط مهندس عطایی کارشناس گروه مطالعات سازمان فضایی طرح آمایش استان فارس از مهندسین مشاور مآب از مهمترین دستورکارهای گزارش های ارایه شده در این جلسه بود.

در ادامه اعضای شورا برای شفای عاجل، سلامتی و بهبودی کامل حضرت آیت ا... ایمانی نماینده ولی فقیه در استان فارس و امام جمعه شیراز دعا کردند.

در پايان اين جلسه كه حدود 3 ساعت به طول انجاميد، پس از بحث، بررسی و تصمیم گیری اعضای  شورا، موارد مذكور در صحن شورا مطرح و در این خصوص تصمیم گیری گردید.